Under The Fictitious Skies
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Under The Fictitious Skies

We're all mad here.


You are not connected. Please login or register

Да пишем правилно на български език.

3 posters

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

SmilezZz

SmilezZz
Модератор

Такам... От заглавието на темата се подразбира за какво иде реч. Доста често виждам,че... част от тийнейджърите не могат да пишат правилно на български език. Не говоря за перфектно писане,а за ,например, грешки от този род:"ъгАл","учИник" и т.н.Та,ще се зарадвам ако всеки един сподели по едно правило,което да спомогне на всички нас да пишем,колкото се може по-правилно на родния си език.

"А" и "Ъ":
Когато се колебаете как да напишете дадена дума - дали с "А",дали с "Ъ" ,направете проверка. Например:

1. Ъга/ъл.
Ъгли: В множествено число "Ъ" отпада,тогава думата се пише с "Ъ". Т.е. правилно е да се пише "Ъгъл".
А когато думата в мн.ч. число си остава същата. Например: банА/Ън.
Проверка: Банани. "А" се запазва,думата се пише с "А".

"И" и "Й:
Много лесно правило: НЯМА дума в Българския език,която в множествено число да завършва на "Й" или на "ИЙ" [с изключение на химичните елементи и научни термини (може би ;dd)]

* Ще продължавам да пускам по нещо,но чакам и вашето включване. *

Jelly

Jelly
Admin
Admin

Запетайките и точките не са само за украса.
Всяко изречение започва с главна буква и свършва с точка.Запетайки се слагат след думи, като: ако, който, които, като, че, защото, но, и такива съюзи.

Когато "че" е с частица отпред, запетайката се слага пред частицата, а не пред че.Например:
Той се огледа, макар че..
а не:
Той се огледа макар, че..

И още:
Ако се колебаете между рЪка или рАка, проверяваме със сродна дума: рЪчен.



Спам: БанЪн Laughing Laughing
Извинявай, просто не мога да си представя някой да го сбърка.

SmilezZz

SmilezZz
Модератор

^ Знам,знам. Ама в момента не се сещах за абсолютно нищо. Laughing

Addicted:)

Addicted:)
Модератор

Пълен и кратък член.Много лесно се проверява.
Просто замествате с той и него подлога.Ако се замества с ТОЙ е с пълен член,а ако е с него-кратък.Пример:
УченикЪТ удари съученикА си.
Той удари Него.
Предполагам ме разбрахте Very Happy

Sponsored content



Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите